BC-SOC--WCup Qualifying Glance, Writethru

2022 World Cup Qualifying Glance

Eds: Updated.

Get more from the Citrus County Chronicle

By The Associated Press

All Times EDT

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN

FINAL ROUND

Top three teams qualify

Fourth-place team advances to intercontinental playoff

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Mexico;1;1;0;0;2;1;3
Canada;1;0;1;0;1;1;1
Honduras;1;0;1;0;1;1;1
Costa Rica;1;0;1;0;0;0;1
El Salvador;1;0;1;0;0;0;1
Panama;1;0;1;0;0;0;1
United States;1;0;1;0;0;0;1
Jamaica;1;0;0;1;1;2;0

Thursday, Sept. 2

At Toronto

Canada 1, Honduras 1<

At Panama City, Panama

Panama 0, Costa Rica 0<

At Mexico City

Mexico 2, Jamaica 1<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador 0, United States 0<

Sunday, Sept. 5

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Panama, 6 p.m.<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Honduras, 7 p.m.<

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Mexico, 7 p.m.<

At Nashville, Tenn

United States vs. Canada, 8:12 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Toronto

Canada vs. El Salvador, 7:30 p.m.<

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. Jamaica, 9 p.m.<

At Panama City, Panama

Panama vs. Mexico, 9:05 p.m.<

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. United States. 10:30 p.m.<

Thursday, Oct. 7

At Austin, Texas

United States vs. Jamaica, 7:30 p.m.<

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Costa Rica, 8:05 p.m.<

At Mexico City

Mexico vs. Canada, 9:40 p.m.<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Panama, 10:05 p.m.<

Sunday, Oct. 10

At San Jose, Costa Rica

Costa Rica vs. El Salvador, 6 p.m.<

At Kingston, Jamaica

Jamaica vs. Canada, 6 p.m.<

At Mexico City

Mexico vs. Honduras, 6:45 p.m.<

At Panama City, Panama

Panama vs. United States, 9:05 p.m.<

Wednesday, Oct. 13

At Columbus, Ohio

United States vs. Costa Rica, 7 p.m.<

At Toronto

Canada vs. Panama, 7:30 p.m.<

At San Pedro Sula, Honduras

Honduras vs. Jamaica. 8:05 p.m.<

At San Salvador, El Salvador

El Salvador vs. Mexico, 10:05 p.m.<

Friday, Nov. 12

Canada vs. Costa Rica

Honduras vs. Panama

El Salvador vs. Jamaica

United States vs. Mexico<

Tuesday, Nov. 16

Canada vs. Mexico

Costa Rica vs. Honduras

Panama vs. El Salvador

Jamaica vs. United States<

Thursday, Jan. 27, 2022

Honduras vs. Canada

United States vs. El Salvador

Costa Rica vs. Panama

Jamaica vs. Mexico<

Sunday, Jan. 30, 2022

Canada vs. United States

Honduras vs. El Salvador

Mexico vs. Costa Rica

Panama vs. Jamaica<

Wednesday, Feb. 2, 2022

El Salvador vs. Canada

United States vs. Honduras

Mexico vs. Panama

Jamaica vs. Costa Rica<

Thursday, March 24, 2022

Costa Rica vs. Canada

Panama vs. Honduras

Jamaica vs. El Salvador

Mexico vs. United States<

Sunday, March 27, 2022

Canada vs. Jamaica

Honduras vs. Mexico

El Salvador vs. Costa Rica

United States vs. Panama<

Wednesday, March 30, 2022

Panama vs. Canada

Jamaica vs. Honduras

Mexico vs. El Salvador

Costa Rica vs. United States

EUROPE

Winners qualify

Second-place teams advance to European playoffs

along with two best Nations League group winners that did not qualify

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Serbia;4;3;1;0;11;6;10
Portugal;4;3;1;0;8;4;10
Luxembourg;4;2;0;2;5;8;6
Ireland;4;0;1;3;4;7;1
Azerbaijan;4;0;1;3;3;6;1

Wednesday, Sept. 1

At Luxembourg

Luxembourg 2, Azerbaijan 1<

At Sao Joao da Venda, Portugal

Portugal 2, Ireland 1<

Saturday, Sept. 4

At Dublin, Ireland

Ireland 1, Azerbaijan 1<

At Belgrade, Serbia

Serbia 4, Luxembourg 1<

Tuesday, Sept. 7

At Baku, Azerbaijan

Azerbaijan vs. Portugal, noon<

At Dublin, Ireland

Ireland vs. Serbia, 2:45 p.m.


GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Sweden;3;3;0;0;6;1;9
Spain;4;2;1;1;7;5;7
Kosovo;3;1;0;2;2;6;3
Greece;2;0;2;0;2;2;2
Georgia;4;0;1;3;2;5;1

Thursday, Sept. 2

At Batumii, Georgia

Kosovo 1, Georgia 0<

At Stockholm

Sweden 2, Spain 1<

Sunday, Sept. 5

At Pristina, Kosovo

Kosovo vs. Greece, 2:45 p.m.<

At Badajoz, Spain

Spain vs. Georgia, 2:45 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Athens, Greece

Greece vs. Sweden, 2:45 p.m.<

At Pristina, Kosovo

Kosovo vs. Spain, 2:45 p.m.


GROUP C

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Italy;4;3;1;0;7;1;10
Switzerland;2;2;0;0;4;1;6
Northern Ireland;3;1;1;1;4;3;4
Bulgaria;4;0;2;2;2;6;2
Lithuania;3;0;0;3;1;7;0

Thursday, Sept. 2

At Florence, Italy

Italy 1, Bulgaria 1<

At Vilnius, Lithuania

Northern Ireland 4, Lithuania 1<

Sunday, Sept. 5

At Sofia, Bulgaria

Bulgaria vs. Lithuania, noon<

At Basel, Switzerland

Switzerland vs. Italy, 2:45 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Reggio Emilia, Switzerland

Italy vs. Lithuania, 2:45 p.m.<

At Belfast, Northern Ireland

Northern Ireland vs. Switzerland, 2:45 p.m.


GROUP D

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
France;5;2;3;0;6;3;9
Finland;3;1;2;0;4;3;5
Ukraine;5;0;5;0;6;6;5
Bosnia-Herz.;3;0;2;1;3;4;2
Kazakhstan;4;0;2;2;3;6;2

Wednesday, Sept. 1

At Nur-Sultan, Kazakhstan

Kazakhstan 2, Ukraine 2<

At Strasbourg, France

France 1, Bosnia-Herzegovina 1<

Saturday, Sept. 4

At Helsinki, Finland

Finland 1, Kazakhstan 0<

At Kyiv, Ukraine

Ukraine 1, France 1<

Tuesday, Sept. 7

At Zenica, Bosnia-Herzegovina

Bosnia-Herzegovina vs. Kazakhstan, 2:45 p.m.<

At Lyon, France

France vs. Finland, 2:45 p.m.


GROUP E

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Belgium;4;3;1;0;17;4;10
Czech Republic;4;2;1;1;8;4;7
Wales;2;1;0;1;2;3;3
Belarus;3;1;0;2;4;11;3
Estonia;3;0;0;3;6;15;0

Thursday, Sept. 2

At Ostrava, Czech Republic

Czech 1, Republic Belarus 0<

At Tallinn, Estonia

Belgium 5, Estonia 2<

Sunday, Sept. 5

At Kazan, Russia

Belarus vs. Wales, 9 a.m.<

At Brussels

Belgium vs. Czech Republic, 2:45 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Minsk, Belarus

Belarus vs. Belgium, 2:45 p.m.

At Cardiff, Wales

Wales vs. Estonia, 2:45 p.m.


GROUP F

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Denmark;5;5;0;0;17;0;15
Israel;5;3;1;1;14;6;10
Scotland;5;2;2;1;8;5;8
Austria;5;2;1;2;9;12;7
Faeroe Islands;5;0;1;4;2;13;1
Moldova;5;0;1;4;2;16;1

Wednesday, Sept. 1

At Copenhagen, Denmark

Denmark 2, Scotland 0<

At Torsvollur, Faeroe Islands

Israel 4, Faeroe Islands 0<

At Zimbru, Moldova

Austria 2, Moldova 0<

Saturday, Sept. 4

At Torsvollur, Faeroe Islands

Denmark 1, Faeroe Islands 0<

At Haifa, Israel

Israel 5, Austria 2<

At Glasgow, Scotland

Scotland 1, Moldova 0<

Tuesday, Sept. 7

At Vienna, Austria

Austria vs. Scotland, 2:45 p.m.

At Copenhagen, Denmark

Denmark vs. Israel, 2:45 p.m.

At Torsvollur, Faeroe Islands

Faeroe Islands vs. Moldova, 2:45 p.m.


GROUP G

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Turkey;5;3;2;0;15;7;11
Netherlands;5;3;1;1;16;5;10
Norway;5;3;1;1;7;4;10
Montenegro;5;2;1;2;8;9;7
Latvia;5;1;1;3;7;10;4
Gibraltar;5;0;0;5;2;20;0

Wednesday, Sept. 1

At Riga, Latvia

Latvia 3, Gibraltar 1<

At Oslo, Norway

Norway 1, Netherlands 1<

At Istanbul

Turkey 2, Montenegro 2<

Saturday, Sept. 4

At Riga, Latvia

Norway 2, Latvia 0<

At Gibraltar

Turkey 3, Gibraltar 0<

At Eindhoven, Netherlands

Netherlands 4, Montenegro 0<

Tuesday, Sept. 7

At Podgorica, Montenegro

Montenegro vs. Latvia, 2:45 p.m.<

At Amsterdam

Netherlands vs. Turkey, 2:45 p.m.

At Oslo, Norway

Norway vs. Gibraltar, 2:45 p.m.


GROUP H

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Russia;5;3;1;1;8;4;10
Croatia;5;3;1;1;5;1;10
Slovenia;5;2;1;2;4;4;7
Slovakia;5;1;3;1;5;5;6
Malta;5;1;1;3;6;9;4
Cyprus;5;1;1;3;1;6;4

Wednesday, Sept. 1

At Ta'Qali, Malta

Malta 3, Cyprus 0<

At Moscow

Russia 0, Croatia 0<

At Ljubljana, Slovenia

Slovenia 1, Slovakia 1<

Saturday, Sept. 4

At Nicosia, Cyprus

Russia 2, Cyprus 0<

At Ljubljana, Slovenia

Slovenia 1, Malta 0<

At Ljubljana, Slovenia

Croatia 1, Slovakia 0<

Tuesday, Sept. 7

At Split, Croatia

Croatia vs. Slovenia, 2:45 p.m.<

At Moscow

Russia vs. Malta, 2:45 p.m.<

At Bratislava, Slovakia

Slovakia vs. Cyprus, 2:45 p.m.


GROUP I

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
England;4;4;0;0;13;1;12
Poland;4;2;1;1;11;6;7
Hungary;4;2;1;1;10;8;7
Albania;4;2;0;2;4;6;6
Andorra;4;1;0;3;3;8;3
San Marino;4;0;0;4;0;12;0

Thursday, Sept. 2

At Andorra La Vella, Andorra

Andorra 2, San Marino 0<

At Budapest, Hungary

England 4, Hungary 0<

At Warsaw

Poland 4, Albania 1<

Sunday, Sept. 5

At Tirana, Albania

Albania vs. Hungary, noon<

At London

England vs. Andorra, noon<

At San Marino

San Marino vs. Poland, 2:45 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Tirana, Albania

Albania vs. San Marino, 2:45 p.m.<

At Budapest, Hungary

Hungary vs. Andorra, 2:45 p.m.<

At Warsaw, Poland

Poland vs. England, 2:45 p.m.


GROUP J

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Armenia;4;3;1;0;6;2;10
Germany;4;3;0;1;7;2;9
North Macedonia;4;2;1;1;9;4;7
Romania;4;2;0;2;7;6;6
Iceland;4;1;0;3;4;8;3
Liechtenstein;4;0;0;4;1;12;0

Thursday, Sept. 2

At Reykjavik, Iceland

Romania 2, Iceland 0<

At St. Gallen, Switzerland

Germany 2, Liechtenstein 0<

At Skopje, North Macedonia

North Macedonia 0, Armenia 0<

Sunday, Sept. 5

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. North Macedonia, noon<

At Stuttgart, Germany

Germany vs. Armenia, 2:45 p.m.<

At Bucharest, Romania

Romania vs. Liechtenstein, 2:45 p.m.<

Wednesday, Sept. 8

At Yerevan, Armenia

Armenia vs. Liechtenstein, noon<

At Reykjavik, Iceland

Iceland vs. Germany, 2:45 p.m.<

At Skopje, North Macedonia

North Macedonia vs. Romania, 2:45 p.m.

SOUTH AMERICA

Top four teams qualify

Fifth place advances to playoff

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Brazil;7;7;0;0;17;2;21
Argentina;7;4;3;0;12;6;15
Ecuador;7;4;0;3;16;10;12
Uruguay;7;2;3;2;8;8;9
Colombia;7;2;3;2;12;14;9
Paraguay;7;1;4;2;6;9;7
Chile;7;1;3;3;8;9;6
Bolivia;7;1;3;3;10;15;6
Peru;7;1;2;4;7;15;5
Venezuela;7;1;1;5;4;12;4

Thursday, Sept. 2

At La Paz, Bolivia

Bolivia 1, Colombia 1<

At Quito, Ecuador

Ecuador 2, Paraguay 0<

Friday, Sept. 3

At Caracas, Venezuela

Argentina 3, Venezuela 1<

At Santiago, Chile

Brazil 1, Chile 0<

At Lima, Peru

Peru 1, Uruguay 1<

Sunday, Sept. 5

At Sao Paulo, Brazil

Brazil vs. Argentina, 3 p.m.<

At Quito, Ecuador

Ecuador vs. Chile, 5 p.m.<

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Bolivia, 6 p.m.<

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Colombia, 6 p.m.<

Monday, Sept. 6

At Lima, Peru

Peru vs. Venezuela, 9 p.m.<

Thursday, Sept. 9

At Asuncion, Paraguay

Paraguay vs. Venezuela, 6:30 p.m.<

At Montevideo, Uruguay

Uruguay vs. Ecuador, 6:30 p.m.<

At Barranquilla, Colombia

Colombia vs. Chile, 7 p.m.<

At Buenos Aires, Argentina

Argentina vs. Bolivia, 7:30 p.m.<

Friday, Sept. 10

At Sao Lourenco da Mata, Brazil

Brazil vs. Peru, 8:30 p.m.


ASIA

THIRD ROUND

Top two teams in each group qualify

Third-place teams advance

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Iran;1;1;0;0;1;0;3
Iraq;1;0;1;0;0;0;1
South Korea;1;0;1;0;0;0;1
Lebanon;1;0;1;0;0;0;1
Utd Arab Emir.;1;0;1;0;0;0;1
Syria;1;0;0;1;0;1;0

Thursday, Sept. 2

At Seoul, South Korea

South Korea 0, Iraq 0<

At Tehran, Iran

Iran 1, Syria 0<

At Dubai, United Arab Emirates

United Arab Emirates 0, Lebanon 0<

Tuesday, Sept. 7

At Suwon, South Korea

Lebanon vs. South Korea, 7 a.m.<

At Amman, Jordan

Syria vs. United Arab Emirates, noon<

At Doha, Qatar

Iraq vs. Iran, 2 p.m.<

Thursday, Oct. 7

Iraq vs. Lebanon

South Korea vs. Syria

United Arab Emirates vs. Iran<

Tuesday, Oct. 12

Iran vs. South Korea

Syria vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Iraq<

Thursday, Nov. 11

Iraq vs. Syria

Lebanon vs. Iran

South Korea vs. United Arab Emirates<

Thursday, Nov. 16

Iraq vs. South Korea

Lebanon vs. United Arab Emirates

Syria vs. Iran<

Thursday, Jan. 27, 2022

Iran vs. Iraq

South Korea vs. Lebanon

United Arab Emirates vs. Syria<

Tuesday, Feb. 1, 2022

Iran vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Iraq

Syria vs. South Korea<

Thursday, March 24, 2022

Iraq vs. United Arab Emirates

Lebanon vs. Syria

South Korea vs. Iran<

Tuesday, March 29, 2022

Iran vs. Lebanon

Syria vs. Iraq

United Arab Emirates vs. South Korea


GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Australia;1;1;0;0;3;0;3
Saudi Arabia;1;1;0;0;3;1;3
Oman;1;1;0;0;1;0;3
Japan;1;0;0;1;0;1;0
Vietnam;1;0;0;1;1;3;0
China;1;0;0;1;0;3;0

Thursday, Sept. 2

At Suita, Japan

Oman 1, Japan 0<

At Doha, Qatar

Australia 3, China 0<

At Riyadh, Saudi Arabia

Saudi Arabia 3, Vietnam 1<

Tuesday, Sept. 7

At Hanoi, Vietnam

Vietnam vs. Australia, 8 a.m.<

At Doha, Qatar

China vs. Japan, 11 a.m.<

At Muscat, Oman

Oman vs. Saudi Arabia, noon<

Thursday, Oct. 7

Australia vs. Oman

China vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. Japan<

Tuesday, Oct. 12

Japan vs. Australia

Oman vs. Vietnam

Saudi Arabia vs. China<

Thursday, Nov. 11

Australia vs. Saudi Arabia

China vs. Oman

Vietnam vs. Japan<

Thursday, Nov. 16

China vs. Australia

Oman vs. Japan

Vietnam vs. Saudi Arabia<

Thursday, Jan. 27, 2022

Australia vs. Vietnam

Japan vs. China

Saudi Arabia vs. Oman<

Tuesday, Feb. 1, 2022

Japan vs. Saudi Arabia

Oman vs. Australia

Vietnam vs. China<

Thursday, March 24, 2022

Australia vs. Japan

China vs. Saudi Arabia

Vietnam vs. Oman<

Tuesday, March 29, 2022

Japan vs. Vietnam

Oman vs. China

Saudi Arabia vs. Australia


AFRICA

SECOND ROUND

Group winners advance

GROUP A

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Algeria;1;1;0;0;8;0;3
Burkina Faso;1;1;0;0;2;0;3
Niger;1;0;0;1;0;2;0
Djibouti;1;0;0;1;0;8;0

Thursday, Sept. 2

At Marrakesh, Morocco

Burkina Faso 2, Niger 0<

At Blida, Algeria

Algeria 8, Djibouti 0<

Monday, Sept. 6

At Rabat, Morocco

Djibouti vs. Niger, 9 a.m.<

Tuesday, Sept. 7

At Marrakesh, Morocco

Burkina Faso vs. Algeria, 3 p.m.

GROUP B

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Tunisia;1;1;0;0;3;0;3
Zambia;1;1;0;0;2;1;3
Mauritania;1;0;0;1;1;2;0
Equatorial Guinea;1;0;0;1;0;3;0

Friday, Sept. 3

At Nouakchott, Mauritania

Zambia 2, Mauritania 1<

At Rades, Tunisia

Tunisia 3, Equatorial Guinea 0<

Tuesday, Sept. 7

At Ndola, Zambia

Zambia vs. Tunisia, 9 a.m.<

At Malabo, Equatorial Guinea

Equatoria Guinea vs. Mauritania, noon

GROUP C

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Nigeria;1;1;0;0;2;0;3
Cape Verde;1;0;1;0;1;1;1
Cent. Afr. Republic;1;0;1;0;1;1;1
Liberia;1;0;0;1;0;2;0

Wednesday, Sept. 1

At Douala, Cameroon

Central African Republic 1, Cape Verde 1<

Friday, Sept. 3

At Lagos, Nigeria

Nigeria 2, Liberia 0<

Monday, Sept. 6

At Monrovia, Liberia

Liberia vs. Central African Republic, noon<

Tuesday, Sept. 7

Cape Verde vs. Nigeria, noon

GROUP D

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Cameroon;1;1;0;0;2;0;3
Ivory Coast;1;0;1;0;0;0;1
Mozambique;1;0;1;0;0;0;1
Malawi;1;0;0;1;0;2;0

Friday, Sept. 3

At Maputo, Mozambique

Mozambique 0, Ivory Coast 0<

At Yaounde, Cameroon

Cameroon 2, Malawi 0<

Monday, Sept. 6

At Abidjan, Ivory Coast

Ivory Coast vs. Cameroon, 3 p.m.<

Tuesday, Sept. 7

At Johannesburg, South Africa

Malawi vs. Mozambique, 9 a.m.

GROUP E

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Mali;1;1;0;0;1;0;3
Kenya;1;0;1;0;0;0;1
Uganda;1;0;1;0;0;0;1
Rwanda;1;0;0;1;0;1;0

Wednesday, Sept. 1

At Agadir, Morocco

Mali 1, Rwanda 0<

Thursday, Sept. 2

At Nairobi, Kenya

Kenya 0, Uganda 0<

Sunday, Sept. 5

At Kigali, Rwanda

Rwanda vs. Kenya, 9 a.m.<

Monday, Sept. 6

At Entebbe, Uganda

Uganda vs. Mali, 9 a.m.

GROUP F

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Libya;1;1;0;0;2;1;3
Egypt;1;1;0;0;1;0;3
Gabon;1;0;0;1;1;2;0
Angola;1;0;0;1;0;1;0

Wednesday, Sept. 1

At Benghazi, Libya

Libya 2, Gabon 1<

At Cairo

Egypt 1, Angola 0<

Sunday, Sept. 5

At Franceville, Gabon

Gabon vs. Egypt, 3 p.m.<

Tuesday, Sept. 7

At Luanda, Angola

Angola vs. Libya, 3 p.m.

GROUP G

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Ghana;1;1;0;0;1;0;3
South Africa;1;0;1;0;0;0;1
Zimbabwe;1;0;1;0;0;0;1
Ethiopia;1;0;0;1;0;1;0

Friday, Sept. 3

At Harare, Zimbabwe

Zimbabwe 0, South Africa 0<

At Cape Coast, Ghana

Ghana 1, Ethiopia 0<

Monday, Sept. 6

At Johannesburg

South Africa vs. Ghana, noon<

Tuesday, Sept. 7

At Bahir Dar, Ethiopia

Ethiopia vs. Zimbabwe, noon

GROUP H

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Senegal;1;1;0;0;2;0;3
Republic of Congo;1;0;1;0;1;1;1
Namibia;1;0;1;0;1;1;1
Togo;1;0;0;1;0;2;0

Wednesday, Sept. 1

At Thies, Senegal

Senegal 2, Togo 0<

Thursday, Sept. 2

At Johannesburg

Namibia 1, Republic of Congo 1<

Sunday, Sept. 5

Lome, Togo

Togo vs. Namibia, noon<

Tuesday, Sept. 7

At Brazzaville, Republic of Congo

Republic of Congo vs. Senegal, noon

GROUP I

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Morocco;1;1;0;0;2;0;3
Guinea;1;0;1;0;1;1;1
Guinea-Bissau;1;0;1;0;1;1;1
Sudan;1;0;0;1;0;2;0

Wednesday, Sept. 1

At Nouakchott, Mauritania

Guinea-Bissau 1, Guinea 1<

Thursday, Sept. 2

At Rabat, Morocco

Morocco 2, Sudan 0<

Monday, Sept. 6

At Conakry, Guinea

Guinea vs. Morocco, noon<

Tuesday, Sept. 7

At Omdurman, Sudan

Sudan vs. Guinea-Bissau, 3 p.m.

GROUP J

;GP;W;D;L;GF;GA;Pts
Benin;1;1;0;0;1;0;3
Dem. Rep. of Congo;1;0;1;0;1;1;1
Tanzania;1;0;1;0;1;1;1
Magadascar;1;0;0;1;0;1;0

Thursday, Sept. 2

At Lubumbashi, Democratic Republic of Congo

Democratic Republic of Congo 1, Tanzania 1<

At Antananarivo, Madagascar

Benin 1, Madagascar 0<

Monday, Sept. 6

At Cotonou, Benin

Benin vs. Democratic Republic of Congo, 9 a.m.<

Tuesday, Sept. 7

At Dar es Salaam, Tanzania

Tanzania vs. Madagascar, 9 a.m.

Prep Zone

Get updates and player profiles ahead of Friday's high school games, plus a recap Saturday with stories, photos, video Frequency: Seasonal Twice a week

Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.

Thank you for reading!

Please log in, or sign up for a new account and purchase a subscription to read or post comments.